Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna w każdej działalności gastronomicznej. Duże nagromadzenie pary wodnej sprzyja gromadzeniu się wilgoci i może znacząco zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo podczas przygotowania potraw pojawiają się liczne zapachy, które mogą być niekorzystne dla gości. Z tych powodów prawidłowo zaprojektowane systemy wentylacyjne są wymogiem w każdej gastronomi.
Czym są systemy wentylacyjne i jakie są ich rodzaje?
Wraz z rozwojem technologi w budownictwie powstało zapotrzebowanie na systemy wentylacyjne. Podstawową ich funkcją jest zapewnienie obiegu powietrza, który zwiększy dopływ tlenu, usunie nieprzyjemne zapachy i zapobiegnie powstawaniu wilgoci. Jest to szczególnie istotne w gastronomi, gdzie prawidłowa wentylacja wpływa na przygotowywane posiłki i higienę pracy. Szereg ustaw dokładnie precyzuje, jak mają działać systemy wentylacyjne w pomieszczeniach gastronomicznych, określając ilość wymian powietrza w ciągu godziny. Rodzaje wentylacji możemy podzielić na dwa typy. Ze względu na ich sposób działania wyróżniamy wentylację grawitacyjną i mechaniczną.
Systemy wentylacji grawitacyjnej
Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Wymiana powietrza zachodzi tu bez ingerencji czynników mechanicznych dzięki różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. Jest to prosty system, który zapewnia ruch powietrza, ale niestety ma wady. W przypadku kiedy na dworze jest cieplej niż w pomieszczeniu, wentylacja nie odbywa się, a zimą dochodzi do znacznej utraty ciepła. Mimo swoich wad jest często stosowana.
Systemy wentylacji mechanicznej
Wentylacja mechaniczna zapewnia obrót powietrza dzięki zamontowanym wentylatorom, które pobierają powietrze z zewnątrz, a wyrzucają powietrze z wnętrza budynku. Użycie wentylatorów jest znacznie bardziej wydajne niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jest to znacznie wydajniejsze rozwiązanie, na które decyduje się większość restauratorów.
Projekt i odbiór wentylacji w gastronomi- co należy wiedzieć?
Projekty wentylacji jest wykonywany podczas przystosowywania budynku do działalności gastronomicznej. Cały proces jest niezwykle ważny, ponieważ źle zaprojektowana wentylacja może być powodem braku odbioru budynku. Osoba odpowiedzialna za projekty systemów wentylacji musi uwzględnić sposób ogrzewania budynku i rozkład pomieszczeń. Ważne jest, aby została zaprojektowana wentylacja ogólna dla miejsca, gdzie przebywają goście lokalu i wentylacja miejscowa skierowana bezpośrednio na miejsca przygotowywania posiłków. Cena całego projektu jest uzależniona od wielkości instalacji i oscyluje w granicach 2000 zł. Oczywiście projekty wentylacji mechanicznej będą się różnić od tych wykorzystujących wentylację grawitacyjną co również może wpłynąć na cenę projektu.
Jaka jest cena i jak wygląda odbiór systemu wentylacyjnego?
Odbiór wentylacji w każdym przypadku powinien zostać wykonany przez osobę posiadającą certyfikat poświadczający jej uprawnienia w tej materii. Często osoby wykonujące odbiór wentylacji mechanicznej nie posiadają odpowiedniej wiedzy na jej temat, co utrudnia im ocenienie skuteczności instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na firmę, która wykona montaż wentylacji i dysponuje odpowiednimi osobami do ich odbioru. Cena wykonania wentylacji jest uzależniona od wybranej przez nas technologii i wielkości całej instalacji. Należy pamiętać, że błędnie wykonana wentylacja może skutkować karą nałożoną podczas kontroli sanepidu więc warto zdecydować się na doświadczoną firmę, która zajmie się całym projektem.